Mely képzési köröket határozza meg a 2013. évi LXXVII. törvény a felnőttképzésről?

2015.07.08, Forrás: Földesiné Fülöp Zita

Az új felnőttképzési törvény legnagyobb vívmánya, hogy meghatározta azokat a képzéseket, amelyek a felnőttképzési törvény hatálya alá tartoznak.

a) a szakképzésről szóló törvény szerinti, állam által elismert szakképesítés (a továbbiakban: OKJ szerinti szakképesítés) megszerzésére irányuló szakmai képzés,

b) az a) pont hatálya alá nem tartozó, támogatott egyéb szakmai képzés,

c) támogatott nyelvi képzések

d) az a)-c) pont hatálya alá nem tartozó, támogatott egyéb képzés

A jogszabályi felsorolás alapján a köztudatban a képzési kör elnevezés alakult ki, tehát az a) ponthoz tartozó OKJ szerinti szakképesítések az A képzési körhöz tartoznak.

Fontos kiemelnünk az OKJ szerinti szakképesítések körét (A képzési kör), amelyek az állam által elismert szakképesítést nyújtanak. Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) egy kormányrendelet, csak ebben a rendeletben található képzések minősülnek OKJ szakképesítéseknek (lásd: nive.hu).

Az Országos Képzési Jegyzék meghatározza a szakképesítések elnevezését, a szakmacsoportot, csak iskolarendszerben oktatható és/vagy iskolarendszeren kívül is, meghatározza az iskolarendszeren kívüli képzések esetén a minimális óraszámot, a képzés munkarendjét (oktatási formáját, amely lehet nappali, esti, levelező, továbbképzés, távoktatás).

Az OKJ szerinti szakképesítések képzési programjait minden esetben az adott szakminisztériumi rendeletben kibocsátott, szakmai és vizsgakövetelmény alapján kell a felnőttképzési intézménynek elkészítenie, tehát egy felnőttképzési intézmény nem találhatja ki, hogy mit szeretne oktatni. Az OKJ szakképesítések esetében meghatározott a tartalom, a minimális képzési idő és a vizsgáztatási követelmény. Az OKJ szakképesítések komplex szakmai vizsgákkal zárulnak, azaz a képzésben résztvevők az állam által szabályozott összetételű és eljárásrend alapján működő vizsgabizottság előtt tesznek vizsgát és a képzés sikeres elvégzéséről a résztvevő szakképesítő bizonyítványt kap, amely lehetővé teszi a munkaerőpiacon való elhelyezkedést.

Külön figyelmet érdemelnek a támogatott egyéb szakmai képzések (B képzési kör).

Amennyiben egy képző intézmény úgy dönt, hogy egy adott szakmai képzését a felnőttképzési törvény hatálya alatt, B körben szeretné megvalósítani, akkor első lépésként a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által jóváhagyott, a tervezett képzés céljának leginkább megfelelő felnőttképzési szakmai programkövetelmény alapján kell elkészítenie képzési programját és csak ezt követően nyújthatja be kérelmét az adott képzési program felnőttképzési nyilvántartásba vételére. Fontos annak a hangsúlyozása, hogy ez a kötelezettség csak a felnőttképzési törvény hatálya alatt megvalósuló támogatott egyéb szakmai képzésekre vonatkozik. Nem vonatkozik azokra az egyéb szakmai képzésekre, amelyeket egy képző intézmény - saját döntése alapján – nem von bele az engedélyeztetési eljárásba. Éppen ezért előfordulhat, hogy kettő egyforma elnevezésű képzési programja van egy intézménynek, az egyik engedélyszámmal rendelkezik (B képzési körben) és a képzési díja Áfa mentes, a másiknak nincs engedélyszáma és a képzési díja Áfát tartalmaz.

Az új törvény az egyéb képzéseket (D képzési kör) a következőképpen határozza meg:

egyéb képzés:olyan képzés, amely az általános műveltség növelését, megnevezhető szakképesítéshez, szakmai végzettséghez vagy nyelvi képzettséghez nem köthető kompetenciák fejlesztését célozza, hozzájárul a felnőtt személyiségének fejlődéséhez, a társadalmi esélyegyenlőség és az állampolgári kompetencia kialakulásához.

Általánosságban elmondható, hogy ebbe a képzési körbe kerültek be a korábbi „tréning” jellegű képzések nagy része. Ugyanakkor számtalan olyan képzés is helyet kapott, amelyek általánosságban a munkaerő-piaci kompetencia fejlesztésére irányulnak. Azok a cégek, amelyek a jövőben pályázatot szeretnének benyújtani a saját munkavállalóik tanulmányainak támogatására, szép számmal válogathatnak a „D körös” képzések közül.

Milyen jelentősége van az engedélyezett képzéseknek a pályázatoknál?

Az európai uniós pályázatok új periódusa (2014-2020) már elindult. Érdemes figyelni a http://palyazat.gov.hu/  oldalon, hogy melyik pályázat ad lehetőséget a cégeknek, hogy felnőttképzési program megvalósítására is pályázzanak. A felnőttképzési programok kínálatát pedig megtalálják a www.nive.hu oldalon található nyilvántartásban. A képzési programok minőségét a hatóság egy előzetes minősítési rendszer működtetésével biztosítja, hiszen ezeket a programokat egy felnőttképzési programszakértő már előzetesen minősítette, a hatóság pedig ellenőrizte a képzési programok megvalósításának személyi, tárgyi feltételeit. Önöknek már csak választani kell, ajánlatokat kérni és egy jó együttműködés keretében ezeket a programokat megvalósítani.