Vállalkozás megszüntetése végelszámolással

2022.09.21, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

Ha valaki megszünteti a vállalkozását végelszámolással - nem csőddel - van-e olyan időszak, amikor nem indíthat újat?

Válaszadónk: 

Sinka Júlia - okleveles adószakértő áfa, nemzetközi adózás szakterületen, adószakértő közgazdász vállalkozás-gazdálkodás szakon, mérlegképes könyvelő

 

Válasz: 

A magánszemély korábbi vállalkozásának végelszámolási eljárással történő megszűntetése nem jár azzal a következményekkel, hogy az érintettet a cégbíróság eltiltsa attól, hogy új társas vállalkozást hozzon létre, illetve abban vezető tisztséget töltsön be.

Egy gazdasági társaság tulajdonosai akkor dönthetnek a cégük végelszámolási eljárás keretében való megszűntetéséről, ha az nem fizetésképtelen (azaz tartozásait a cég vagyona vélhetően fedezni fogja), de nem kíván tovább működni.

Egyes, jellemzően fizetőképtelenséggel járó esetekben a magánszemélyeket jogszabály tiltja el a cégvezetéstől, illetve a gazdasági társaságban betöltött tagi minőségüktől. Az eltiltás jogintézményével a cégbíróság és az adóhatóság is élhet, de az alábbiakban – az Ön által feltett kérdés alapján – a magánszemélyek korábbi vállalkozásának megszűntetéséhez kapcsolódó, a cégbíróság által lebonyolított eljárásokra fókuszálok.

A gazdasági társaságok vezető tisztségviselőire, illetve tulajdonosaira vonatkozó eltiltási szabályok általános rendelkezéseit a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.), míg a részletes szabályokat a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) rögzíti. 

Kit tilthat el a cégbíróság?

Ezen esetköröket a Ctv. 9/B. § (1) bekezdése sorolja fel: 

  • Eltilthatja elsősorban azt, akinek a felelősségét a felszámolási vagy a kényszertörlési eljárás során ki nem elégített hitelezői követelésért a bíróság jogerősen megállapította és a jogerős bírósági határozat szerinti fizetési kötelezettségét nem teljesítette.
  • Eltilthatja a bíróság azt, aki a gazdasági társaság tartozásáért való korlátlan tagi helytállási kötelezettségnek nem tett eleget.
  • Mindezeken túlmenően, eltilthatja továbbá azt, akivel mint vezető tisztségviselővel szemben a cégbíróság pénzbírságot szabott ki és e jogerős fizetési kötelezettségét nem teljesítette.

Fontos tudni, hogy mindegyik esetben további feltétel, hogy az érintettel szembeni végrehajtás eredménytelen legyen. Abban az esetben eredménytelen a végrehajtás, hogyha a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) szerinti végrehajtói letiltás, illetve a hatósági átutalási megbízás nem ve¬ze¬tett eredményre és az adósnak nincs lefoglalható vagyontárgya.

Az eltiltás jogkövetkezménye az, hogy az eltiltott 5 évig

  • nem szerezhet gazdasági társaságban többségi befolyást;
  • nem válhat gazdasági társaság korlátlanul felelős tagjává, valamint egyéni cég tagjává;
  • nem lehet cég vezető tisztségviselője.

Az eltiltásnak feltétele az azt megállapító jogerős bírósági ítélet. Az eltiltás kizárja annak a lehetőségét is, hogy az eltiltott személy cégvezetőként, felügyelőbizottsági tagként tevékenykedjen, mivel a cégvezetőkre, felügyelőbizottsági tagokra is a vezető tisztségviselőkre vonatkozó kizáró okok vonatkoznak.

Továbbá, a Ctv. 9/C. § (1) bekezdése alapján a cégbíróság eltiltja a kényszertörlés időpontjában bejegyzett vezető tisztségviselőt, korlátlanul felelős tagot, illetve korlátolt tagi felelősséggel működő gazdasági társaságban többségi befolyással rendelkező tagját, abban az esetben, ha

  • a társaság cégjegyzékből történő törlésére ismeretlen székhely vagy nem elegendő adatok miatt kerül sor, illetve, ha a különleges törvényességi felügyeleti eljárás miatt kényszertörlési eljárás indul;
  • a cég törlésére felszámolási eljárásban történő megszüntetését követően került sor és azt kényszertörlési eljárás előzte meg.

Tudni kell, hogy a bíróság nem alkalmazza az eltiltás jogintézményét abban az esetben, ha egyértelműen megállapítható, hogy az érintett személy a tőle elvárható minden intézkedést megtett annak érdekében, hogy a társaságot terhelő jogszabályi kötelezettségeket teljesítse. Amennyiben az érintett nem tudta magát kimenteni, úgy az eltiltás időtartama nem kizárólagosan öt év, hanem egy évtől öt évig terjedhet a ki nem elégített hitelezői követelések nagyságától függően (a Ctv. 9/C. § (3) bekezdésben részletezettek szerint).

Mi történik az eltiltással egyidejűleg?

Az eltiltás jogintézményének alkalmazása esetében a cégbíróság a vezető tisztségviselőt automatikusan törli minden társaság vezető tisztségviselői közül.

Nem teszi lehetővé továbbá a fennálló tagsági befolyás mértékének átruházással vagy ajándékozással történő növelését sem, kivéve, ha a létrejövő befolyás nem éri el a többségi befolyás mértékét, illetve tilalom alá eső befolyás szerzését. Ezen felül pedig a cégbíróság nem engedélyezi az eltiltott tisztségviselő társaságba történő bejegyzését sem. 

Az eltiltást minden esetben feltüntetik a cégjegyzékben.