Webinárium

Készletek számviteli elszámolása különös tekintettel az év végi leltározás során feltárt eltérések számviteli kezelésére

Előadók:

2015.12.07

150 perc

On-line

Az árak 27 % ÁFA nélkül értendők.

Leírás

Webináriumunk időpontja: 2015.12.07. 10:00 - 12:30

Előadó: Kisgyörgy Ilona

Időtartam: 2,5 óra

NGM által kapható kreditpont: 3 kreditpont (Számvitel/vállalkozási terület)

Gyakorlatorientált interaktív előadás, mely a készletek számviteli elszámolása témát járja körül, különös tekintettel az év végi leltározás során feltárt eltérések számviteli kezelésére, illetve különböző szempontok szerint.

Témáink:

 

-          A készletek fogalma és általános jellemzőjük

-          A készletek analitikus és főkönyvi nyilvántartása és értékelése

-          Készletek év végi értékelése és leltározása

-          Készletek értékvesztése

 

Kérdése van, de nem találta meg az Önt érdeklő témát ?

Jelentkezzen a webináriumra és kérdezzen előadónktól!

 

Tematika

1.     A készletek fogalma és általános jellemzőjük (20 perc)

A számviteli törvény alapján a készletek között kerül kimutatásra a:

a., A vásárolt készleteken belül az áruk közé soroljuk a változatlan formában való értékesítés céljából beszerzett kereskedelmi készleteket, a betétdíjas göngyölegeket, és a közvetített szolgáltatásokat.

b., A készletek csoportban kerül kimutatásra a használatba vételig, felhasználásig  azok az anyagok (szerszám, műszer, berendezés, felszerelés, munkaruha, egyenruha, védőruha) amely a vállalkozó tevékenységét legfeljebb egy évig szolgálják.

c., A befektetett eszközök közül  át kell sorolni a rendeltetésszerűen nem használt eszközöket.

d., A számviteli törvény értelmében a készletekre adott előleg független attól, hogy év közben a 3. számlaosztályban, mint adott előleg került kimutatásra.

e., Az úton lévő készletek is a készletek sorai között kell kimutatni. Az úton lévő készleteket a készletek között elkülönítve kell kimutatni!

f., A növendék, hízó-, és egyéb állatok függetlenül  attól, hogy a vállalkozási tevékenységet mennyi ideig szolgálják.          
 
g., A próbaüzemeltetés során előállított és raktárra vett saját termelésű készleteket.

h, A befejezetlen még ki nem számlázott szolgáltatások önköltségét.

Vásárolt készletnek minősül mindaz az eszköz, amelyeket nem a gazdálkodó állít elő, azok külső idegen forrásból kerül a gazdálkodó birtokába. A vásárolt készletekhez soroljuk többek között az anyagokat, az árukat, és a készletre adott előleget.

Saját termelésű készletnek nevezzük azokat az eszközöket, amelyeket maga a gazdálkodó állít elő a termelése során. A saját termelésű készletekhez soroljuk a befejezetlen termelést, a félkész-termékek, a késztermékeket, a növendék- hízó- és az egyéb állatokat.

2.     A készletek analitikus és főkönyvi nyilvántartása és értékelése (40 perc)

A gazdálkodónak a számviteli politikájában rögzíteni szükséges, hogy a készleteket (a saját és a vásárolt termelésű készleteket) hogyan számolja el, év közben hogyan tartja nyilván. A számviteli törvény semmilyen kötelező erejű nyilvántartást nem ír elő a készletek nyilvántartására, azt a vállalkozóra bízza.  A készletek értékelésekor, a vállalkozónak a készleteit beszerzési értéken, vagy előállítási költségen kell aktiválnia.
Év közben a készleteket a számlákon, Bruttó értéken (bekerülési értéken) tartjuk nyilván míg, a mérlegben könyv szerinti értéken kerülnek kimutatásra.

A vásárolt készletek értékelési eljárásai

Bekerülési érték meghatározása (példa bemutatása)

Saját előállítású készletek esetén az állományba vétel úgynevezett közvetlen önköltségen történik

3.     Készletek év végi értékelése és leltározása (60 perc)

A készletek számlaosztály a mérlegben könyv szerinti értéken kerül kimutatásra.
A könyv szerinti érték (mérlegérték) meghatározása a következőképpen történik:

Bekerülési érték
- értékvesztés
+ Visszaírás

Korrigált mérlegérték
 
A készletek és a leltár, leltározás kapcsolata

- A készletek leltározás során megállapított készleteltérés többféleképpen keletkezhet. A leltározás során felvett és a nyilvántartásokban szereplő mennyiségi adatok eltérése adódhat:

  • azonosítási hibából,
  • a készletmozgás bizonylatolásának elmulasztásából,
  • hibás állományba vételtől és az állományból történő kivezetésből.

Ha az eltérések ez előbb említett vagy a mérőeszközök pontatlanságára vezethetők vissza adminisztrációs hibaként kell kezelni. Ez azt jelenti, hogy az eltérés okait kellően aládokumentálva a leltár szerinti értékre kell helyesbíteni. Ezen túl fennmaradt eltérést lehet csak leltárhiánynak, illetve leltártöbbletnek kezelni.
 
4.      Készletek értékvesztése (30 perc)

Az értékvesztés elszámolásakor figyelembe vehető értékek
Vásárolt készleteknél a            ------    mérlegkészítéskor ismert piaci érték
Saját termelésű készleteknél   ------    a várhatóan még felmerülő költségekkel                                                              növelt és a várható támogatásokkal                                                              csökkentett piaci érték
Csökkentett értékű készletnél  -----     használhatóságának, értékesíthetőségének                                                              megfelelő piaci érték, de legalább                                                              haszonagyag ár, illetve hulladék anyag érték

Időpontok és információk

2015.12.07

150 perc

On-line

Az árak 27 % ÁFA nélkül értendők.

!ERR No images found in /images/fotogalerie/kursy_onw/. Images path has to be on the same server. Supported img formats: jpg, jpeg, png, gif.