A termékeinkkel és szolgáltatásainkkal kapcsolatos kérdéseidre válaszol:
Nagy Nóra Senior Termékmenedzser - n.nagy@dashofer.hu
Verlag Dashöfer
Szakértelem | Minőség | Érték
E-Dokumentum
Egy gyors regisztrációval a Tiéd lehet az ingyenes szakértői anyag!
Tulajdonosi határozatok és részesedések pénzneméről és számviteli elszámolásukról
A vállalkozásoknál a létesítő okirattal (társasági szerződéssel) összefüggő leggyakoribb tulajdonos határozatok (döntések) a jegyzett tőkének a felemelése vagy -leszállítása, pótbefizetésről döntés és az osztalék jóváhagyása.
Tulajdonosi határozatok pénzneméről
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 20. § (2) bekezdésének az előírása alapján – fő szabály szerint – az éves beszámolóban az adatokat forint pénznemben kell megadni.
A számviteli törvény 20. § (3)-(5) bekezdései a devizában történő könyvvezetés és beszámolókészítés lehetőségéről rendelkeznek, amely előírásokból az következik, hogy devizában történő könyvvezetés esetén a könyvvezetés – és így a beszámoló – pénznemének a létesítő okiratban rögzített jegyzett tőke pénznemével kell megegyeznie. Ezt erősíti meg a számviteli törvény 20. § (5b) bekezdése, mely kifejezetten is rendelkezik arról, hogy a beszámolókészítés és a könyvvezetés pénznemének a létesítő okiratban rögzített pénznemmel kell megegyeznie. Amennyiben a létesítő okiratban forintot határoztak meg, akkor forintban történhet a beszámolókészítés és a könyvvezetés, ha forinttól eltérő devizát határoztak meg, akkor a vállalkozó létesítő okirata szerinti devizában történhet a beszámolókészítés és a könyvvezetés.
Minden tulajdonosi határozatot a jegyzett tőke pénznemében kell rögzíteni. Így forintban meghatározott jegyzett tőke esetén csak forintban rögzített tulajdonosi határozat hozható, devizában meghatározott jegyzett tőke esetében pedig csak devizában rögzített tulajdonosi határozat hozható (pl. eurós jegyzett tőke esetében a tulajdonosi határozatokat euróban kell a tulajdonosoknak meghozni).
Ugyanakkor a tulajdonosi határozat pénznemétől függetlenül a pénzügyi teljesítés lehet eltérő pénznemben. Amennyiben a tulajdonosi határozat pénznemétől eltérő pénznemben történik a pénzügyi teljesítés, akkor a tulajdonosoknak a pénzügyi teljesítés árfolyamáról külön döntést kell meg hozniuk.
A gyakorlatban felmerül kérdésként, hogy a tulajdonos kölcsönt milyen pénznemben adhat saját vállalkozásának? A tulajdonosi kölcsön nyújtása nem tartozik az előbbiekbe, így a tulajdonos és a tulajdonolt vállalkozás szabadon állapodhatnak meg, hogy a kölcsönnyújtás milyen pénznemben történik.
„..”
A teljes útmutatót egy egyszerű regisztrációt követően elküldjük Neked e-mailben!
A termékeinkkel és szolgáltatásainkkal kapcsolatos kérdéseidre válaszol:
Nagy Nóra Senior Termékmenedzser - n.nagy@dashofer.hu